•  

  #szwajcaria w końcu pokazała pazurki w sprawie umowy ramowej z UE (która ma zastąpić dotychczasowe umowy dwustronne).
  Chodzi o ponad miliard franków wpłacanych przez CH do UE w ramach współpracy (większość tego przypada dla #polska ) i wyrównania różnic między starą UE i nową.
  Tak w skrócie. UE ciśnie na podpisanie tego, ale CH jak to tutaj, dała to pod konsultacje. I prawie nikt (większość partii, związki zawodowe, związki patronackie, kantony) tego nie chce.
  Dwa główne problemy to:
  Osłabienie ochrony tutejszego rynku pracy (głównie chodzi o pracowników delegowanych), oraz o prawa Europejczyków (chodzi i pomoc socjalną).
  I EU zaczęła szantażować CH.
  Okazało się ze organizacje pozarządowe (Caritas, Czerwony Krzyż, Lekarze bez granic i pare innych) już nie mogą dostawać wsparcia (chociaż przez lata nie było z tym problemu).
  Giełda szwajcarska dostała rozpoznanie (équivalence boursière) tylko do czerwca tego roku.
  Zagrożony jest również udział Helwetów w innych dziedzinach: zdrowie, badania, elektryczność i kultura.

  Ale dzisiaj komisja Rady Narodu (tutejszy sejm) stwierdziła ze owszem wpłacimy, ale...
  Rozpoznanie giełdy szwajcarskiej ma być na zawsze.
  Dostęp do Horizon Europe ma być również gwarantowany.
  I UE ma już nie podpierdalac w innych dziedzinach

  Z tym ze to są tylko wytyczne komisji sejmowej, zgodne również z komisją senacką, ale jeszcze wymagają głosowania w parlamencie.
  #swissinfo

  •  

   Nic dziwnego, że sytuacja na linii Szwajcaria - UE jest... niezbyt serdeczna. Nie wydaje mi się, żeby najbliższe lata przyniosły ocieplenie stosunków, co najwyżej może być odwrotnie, co myślisz?

  •  

   @Orzeech: Moim skromnym zdaniem Szwajcaria wyjdzie, jak zawsze, tak jak ma w plamach; czyli na swoje.
   To ze UE jest na razie największym rykiem dla CH powoli się zmienia. Zauważ ze jest jednym z dwóch państw (Islandia) w Europie mających wolny handel z Chinami, również z Kanadą. Dzisiaj podpisali z UK, są na dobrej drodze z USA.
   A co do UE, to je żeli UE nie zaakceptuje niezależności CH, to prawdopodobnie Helwetia będzie wyspą pośród państw zrzeszonych. Bo na bank mieszkańcy się nie zgodzą na to co UE proponuje.
   I używaj funkcji „odpowiedz”