Karolekqqqq
Peugeot 508 SPORT ENGINEERED - trzy silniki, 400 koni i pogrom niemieckiej konkurencji
Można rzec, że marzenia stały się faktem i dzisiaj każdy fan francuskiej motoryzacji oraz firmy Peugeot może otwierać szampana i świętować. Dlaczego? Firma pokazała efekt finalny projektu nad którym pracowała od zeszłego roku, projektu, który ma konkurować z najlepszymi niemieckimi konkurentami w średniej klasie samochodów. Obecnie prym wiedzie Passat, ale po premierze nowego modelu 508 wiele osób zwróciło się w stronę Peugeota, bo zaproponował nowy, odważny design, którego brakuje w modelu niemieckiej marki. Był jednak pewien problem - brakowało mocy. Bo w momencie, gdy Passat miał napęd na cztery koła, 272 konie i 7-biegową skrzynię DSG to Peugeot w najmocniejszej odmianie GT miał 225 koni, napęd na przód i 8-biegowy automat. Niby nie najgorzej, ale miał być lepszy od niemieckiej konkurencji.

#motoryzacja #samochody #swiat #europa #polska #technologia #rozrywka #ciekawostki #zainteresowania #carboners #peugeot #francuskie #francja #elektryka #hybryda
+4
sropo
Dzisiaj bardzo ciekawe znalezisko, czyli kolorowe zdjęcia ukazujące życie codziennie w obozach koncentracyjnych.

Pierwsze nazistowskie obozy koncentracyjne powstały w 1933 roku, czyli na 6 lat przed wybuchem II wojny światowej. Miało to miejsce bezpośrednio po tym, jak Hitler został kanclerzem, a jego nazistowska partia otrzymała kontrolę nad policją z prąk ministra spraw wewnętrznych Rzeszy, Wilhelma Fricka i pruskiego ministra spraw wewnętrznych Hermanna Göringa.

Link do znaleziska - Niesamowite kolorowe zdjęcia ukazujące życie codzienne w obozie koncentracyjnym

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #iiwojnaswiatowa #fotografia #zdjecia #ciekawostkihistoryczne #obozykoncentracyjne #niemcy #fotohistoria
+658
diogene
A może tak wysłać kartkę weteranowi II wojny światowej?

#swiat #czujedobrzeczlowiek #niewiemjaktootagowac
+4
Farciarz
UWAGA PODWÓJNE ROZDAJO!!!
Dobra Wykopki, jako, że udało się znaleźć troche czasu więc wybieramy się z #rozowepaski na #wakacje. ( #podroze ).
Z tej okazji #rozdajo. #100pln.
Kto zgadnie gdzie się wybieramy otrzyma prezent o wartości 50 PLN. Jeśli nie będzie prawidłowych odpowiedzi wylosuję osobę.
Prezent to oczywiście jedna lub kilka rzeczy z miejsca gdzie się wybieramy.
Drugie rozdajo to osoba, ktorą wylosuję z plusujących. Jeśli nie będzie tam nic ciekawego prześlę książki o tej wartości (wygrani będą mogli sobie wybrać książki jakie chcą do wskazanej ceny).
Oczywiscie wysylka na mój koszt.
Zdjecie to podpowiedź. Ps. Dolary nie są walutą tego kraju gdzie jedziemy ale najlepiej Nimi tam sie poslugiwac. Druga podpowiedź: lot z przesiadką i lecimy Boeing 787.

Ps. Czas to najbliższy piątek godzina 20.00. Rozdajo ważne jak plusików będzie no chociaż z 500 :)
#podrozujzwykopem #nurkowanie #polska #swiat #niebieskiepaski
+327
jaqqu7
Dlaczego super-bezpieczne place zabaw nie są dobre dla dzieci

http://kdplay.net/link/4809213/dlaczego-super-bezpieczne-place-zabaw-nie-sa-dobre-dla-dzieci/

Po dekadach sprawiania, że place zabaw są coraz bardziej "sterylne" i wolne od niebezpieczeństw - tendencja zaczyna się odwracać. Do łask wracają samodzielnie zmontowane przez rodziców i maluchy obiekty, często składające się z kartonów, starych desek lub opon.

#kultura #rozrywka #dzieci #ciekawostki #swiat #wychowanie #zdrowie #mikroreklama
+2
Karolekqqqq
Sens posiadania szybkiego samochodu w Polsce i radarowy biznes
Jadąc przez Polskę nie trudno odnieść wrażenie, że jesteśmy otaczani przez wszelkiego rodzaju kamery na sygnalizacjach świetlnych, fotoradary i policjantów czyhających w ukryciu aż popełnimy jakieś wykroczenie. Żeby nie pozostać gołosłownym zapraszam wszystkich niedowiarków na trasę Częstochowa - Piotrków Trybunalski. Na "Gierkówce" podczas ostatniego przejazdu naliczyłem około 5-6 skrzynek, nie wspominając o nieoznakowanych radiowozach. Do tego praktycznie ciągłe ograniczenie do 70 km/h z odcinkami po 50 km/h. Istny koszmar dla kogoś kto śpieszy się przejechać z Katowic do Warszawy lub z powrotem. Jakiś czas temu głośno było o "zbrojeniu" się Polskiej drogówki w nowe samochody KIA Stinger, a jeszcze wcześniej słyszeliśmy o BMW serii 3, z których to kilka skończyło marnie w pobliskich rowach, ale to temat na inny raz. Wszystko po to, aby ścigać piratów drogowych. Ale czy aby na na pewno słusznie? Czy to wszystko ma na celu poprawienie bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków? A może jest zwykłą pogonią za pieniędzmi przez miasta i gminy, które w łatwy sposób mogą nareperować swój budżet?

#motoryzacja #samochody #swiat #europa #polska #technologia #rozrywka #ciekawostki #zainteresowania #carboners #policja #kierowcy #polskiedrogi
+4
PalNick
#szkolastandard

Bocian posiadał GPS z kartą SIM, a tę skradziono - efekt: rachunek na 10 tys. zł

W 2018 roku polska organizacja charytatywna otrzymała rachunek w wysokości 10 tys. zł po tym, jak urządzenie śledzące umieszczone na bocianie białym został skradzione w Afryce. Zapraszam do lektury.

Link do artykułu.
Link do znaleziska (zachęcam do wykopywania).

#ciekawostki #ekologia #zwierzaczki #zwierzeta #ptaki #kryminalne #swiat #polska #kalkazreddita
+354
Fudix1
No i tak to mniej więcej wygląda
#heheszki #zydzi #2wojnaswiatowa #swiat
+1047
sargento
#swiat #moda #francja #europa #lagerfeld #chanel
Zmarł pan, który posłużył jako model do produkcji odblaskowych manekinów awaryjnych, będących obowiązkowym wyposażeniem każdego francuskiego samochodu.
Karolekqqqq
Płyty winylowe Porsche z opon 919 Hybrid z Le Mans
O recyklingu dzieci uczą się w szkołach od najmłodszych lat, a media i różne ugrupowania bębnią o tym na okrągło. Jednak najlepszą nauką i wzorem dla innych jest widoczne działanie. Coś co można dotknąć, zobaczyć, posłuchać. Tutaj pojawia się Porsche, jego historia w motorsporcie i pomysł na wykorzystanie opon. Opon nie byle jakich, bo ostatniej pary ogumienia jaka została użyta w zwycięskim modelu 919 Hybrid z Le Mans z 2017 roku, prowadzonym przez wyśmienitą trójkę kierowców Earl Bamber, Timo Bernhard i Brendon Hartley. Wyścig ten przeszedł już do historii, a przez fanów marki wspominany jest z sentymentem, bo był to ostatni wyścig, w którym Porsche wystawiło samochód klasy LMP1 oraz kończący trzyletnią dominację w Le Mans 24h.

#motoryzacja #samochody #swiat #europa #polska #technologia #rozrywka #ciekawostki #zainteresowania #carboners #muzyka #winyl #winyle #muzykaklasyczna #porsche #lemans #gadzety
+1
Karolekqqqq
Formuła 1 - Sezon 2019 - Lista kierowców i samochodów
Pierwsze przedsezonowe testy już się rozpoczęły, do pierwszego GP został miesiąc, a zbliżający się sezon może być jednym z bardziej ekscytujących. Kubica po 8 latach wraca do ścigania, a Hamilton spróbuje pozostać na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej, aby ponownie sięgnąć po tytuł mistrza świata. W linku lista kierowców i samochodów startujących w sezonie 2019 wraz z kierowcami rezerwowymi i ich numerami. Tak, aby każdy mógł zapoznać się kto? z kim? dlaczego? i po co? Szczególnie, że pojawiło się kilku nowych kierowców i nastąpiły rotacje w zespołach.

#motoryzacja #samochody #swiat #europa #polska #technologia #rozrywka #ciekawostki #zainteresowania #carboners #f1 #formula1 #kubica #echapadoku #sport #motorsport #wyscigi
+4
Karolekqqqq
Nowy Ford Focus ST - Dwa silniki, agresywny design i zwiastun nowego RSa
Nowy Ford Focus ST to chyba jeden z najbardziej oczekiwanych samochodów tego roku. Dlaczego? Jest to przedsmak możliwości dla nowego RSa, który również zadebiutuje w niedalekiej przyszłości, ale przede wszystkim samochód w podstawowej wersji wprowadził małe zamieszanie w segmencie, gdyż swoim designem zabrał klientów niemieckim oraz francuskim marką. Focus od lat sprzedaje się bardzo dobrze i jest światowym bestsellerem co jest niepodważalne. Jest to jeden z modeli, które trzymają markę przy życiu i stanowi podwaliny zbilansowanej sprzedaży Forda, aby ten mógł rozwijać inne, mniej opłacalne choć wciąż rentowne segmenty. Teraz przyszedł czas na odmianę ST i jej dwie wersje, które mile zaskakują oraz pokazują, że downsizing jest passé.

#motoryzacja #samochody #swiat #europa #polska #technologia #rozrywka #ciekawostki #zainteresowania #carboners #focus #ford #fordfocus
+10
PalNick
#szkolastandard

Kanada: uniwersytety rozdawały kondomy przedziurawione przez ich pracowników

Z serii "Takie rzeczy tylko w Kanadzie": w 2013 roku dwa uniwersytety rozdawały studentom prezerwatywy, na których umieszczono notkę informacyjną za pomocą... zszywacza. Nietrudno wyobrazić sobie efekt takiego zagrania. Zapraszam do lektury.

Link do artykułu.
Link do znaleziska (zachęcam do wykopywania).

#ciekawostki #seks #zwiazki #kanada #swiat #heheszki #fail #zdrowie
+11
misyjne_pl
Opublikowano oficjalne dane Kościoła w sprawie pedofilii wśród księży

Od 21 do 24 lutego w Watykanie obradować będzie zwołany przez Franciszka szczyt – gromadzący przewodniczących konferencji biskupich – w sprawie "przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnego małoletnich przez duchownych". To będzie pierwsze takie wydarzenie w Kościele katolickim. Z tej okazji episkopaty światowe są zaproszone do tego, by takowe sprawozdania upublicznić.

Według „Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce. Dzieci się liczą 2017”, opublikowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, 12,4 proc. dzieci i młodzieży między 11. a 17. rokiem życia doświadczyło przynajmniej jednej z form wykorzystania seksualnego. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w 2017 r. z tytułu art. 200 (seksualne wykorzystanie małoletniego) zostało wszczętych 2391 postępowań, a liczba stwierdzonych przestępstw wyniosła – 1324, a każdego roku ich liczba rośnie. Dane te nie odsłaniają jeszcze skali problemu. Ofiar jest znacznie więcej....

Zapraszamy do wykopania całej analizy: http://kdplay.net/link/4804525

#swiat #polska #katolicyzm #pedofilia #ciekawostki #mikromodlitwa #religia #wiara #statystyka #kosciol
+5
Karolekqqqq
Jak oszukać fotoradar? Strzelać laserem spod tablicy rejestracyjnej

Fotoradary to prawdziwy koszmar dla kierowców, szczególnie tych mających ciężką nogę i mocne samochody. Na mandatach państwowy wymiar sprawiedliwości zarabia miliony, a najbardziej na tym cierpią portfele kierowców. Niemniej jednak idea instalowania tych urządzeń jest słuszna, bo ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo na drogach i ograniczyć wypadki. Zapewne każdy z Nas ograła choć urywek z filmu z udziałem Agenta 007, czyli Jamesa Bonda, który to strzelał z laserów i miał rozmaite wynalazki zainstalowane w swoim samochodzie. Dodajmy, że Bond pochodzi z Wielkiej Brytanii, bo jest to kluczowy element całej opowieści.

#motoryzacja #samochody #swiat #europa #polska #technologia #rozrywka #ciekawostki #zainteresowania #carboners #bmw #policja #fotoradary
+1
eoneon
Taki #lifehack dla osób pragnących wiedzieć, co się dzieje na świecie, ale nie chcących spędzać na to za dużo cennego czasu.

Otóż, The Economist zaczyna każdy numer od swoistej #infopigula - artykułów "Politics this week" i "Business this week". Na dwóch stronach A4 macie przegląd najważniejszych wydarzeń na świecie.

Dla przykładu w numerze z ostatniego czwartku:
- http://www.economist.com/the-world-this-week/2019/02/16/politics-this-week
- http://www.economist.com/the-world-this-week/2019/02/16/business-this-week

Tak się fajnie składa, że 2 artykuły tygodniowo to właśnie bezpłatny tygodniowy limit Economista ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Dla dysponujących większą ilością czasu polecam cały numer, 6 tygodni w papierze do Polski i na stronie/w aplikacji kosztuje teraz 10 euro - http://subscription.economist.com/ .

pokaż spoiler No i jeśli ktoś musi, to znaleźć "darmową" kopię w sieci jest bardzo łatwo - http://issuu.com/search?q=economist . Zresztą paywall Economista też jest symboliczny...


Economist jest brytyjskim liberalnym (w sensie klasycznym - Adama Smitha i Johna Stuarta Milla) centrum, a więc w Polsce umiarkowaną #neuropa. Ja ich lubię, są wolnorynkowi, ale nie dogmatycznie, artykuły są napisane dla wyrobionego czytelnika, ale bez zanudzania i - jeśli ktoś jest w stanie to wyłapać - dowcipnie. Balans informacji o świecie jest idealny (każdy kontynent ma swój dział).

PS: Mój problem polega na tym, że nie ma czegoś takiego w Polsce. Mamy przyzwoite tygodniki (dla mnie najlepszy to "Polityka"), ale żadnego w tym stylu. W każdym razie kiedy robię sobie detoks informacyjny (a wbrew pozorom czasem mi się to zdarza robić ( ͡° ͜ʖ ͡°)) to nadrabiam Economistem i przeglądaniem wstecznym którejś z moich prenumerat cyfrowych (np. krajowej sekcji newsowej /nie mylić z opiniami/ Wyborczej). Ma ktoś inny patent?

PS2: Infopigułę Drago testowałem, ale ona ma dla mnie nie do zaakceptowania przechył #4konserwy, to jak Wykop w pigułce ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#media #prasa #swiat #europa #polska
+34
Karolekqqqq
Ferrari SF90 - Pokonać Mercedesa na rocznicę 90-lecia

Nowy sezon Formuły 1 zbliża się wielkimi krokami i widać to już na każdym rogu. Za chwilę rozpoczną się testy przedsezonowe w Barcelonie, gdzie będziemy mogli poznać możliwości nowych bolidów, a w piątek Włosi jako ostatni zespół zaprezentowali swoją konstrukcję na nadchodzący sezon. Oczywiście, że Włosi mają czas i im się nie śpieszy, ale czekanie do samego końca przyznam szczerze, że przyprawiło mnie o mały szał. Na szczęście nowy bolid rekompensuje długi czas oczekiwania, bo wprowadzono kilka istotnych zmian oraz te narzucone od góry przez władze Formuły na nowy sezon.

#motoryzacja #samochody #swiat #europa #polska #technologia #rozrywka #ciekawostki #zainteresowania #carboners #formula1 #f1 #sport #ferrari
+7
Antybristler
Właśnie dzwonili do mnie z dziwnego numeru. Wiem, że to oszustwo, ale zastanawia mnie jakie ktoś ma korzyści z tego, że się oddzwoni?
#oszukujo #swiat #rozkminy #kiciochpyta
malypirat
Mam beke z takich sytuacji. Tyle kasy jest pompowane w ich kierunku a tam dalej bez zmian. Wciąż jak w lesie. Na co idzie ta kasa :O

#swiat #afryka i w sumie #heheszki
+4
yuim
William Shoemaker z Uniwersytetu w Illinois w rozmowie z portalem forbes.com zwrócił uwagę na to, że jabłka te mogły być pozostałością po zbiorach, dlatego wisiały w sadzie podczas siarczystych mrozów, z jakimi w ostatnim czasie zmagały się Stany Zjednoczone. Jabłka zgniły i choć zachowały swoją formę, ich wnętrze zamieniło się w coś o konsystencji soku, jak opisywał Shoemaker.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/na-galeziach-zawisly-lodowe-jablka-duchy,283989,1,0.html

http://www.forbes.com/sites/robinandrews/2019/02/08/what-the-heck-are-these-ghost-apples-spotted-in-michigan/#55dd6340402f

#ciekawostki #usa #swiat
+3
Brajanusz_hejterowy
Płatny urlop macierzyński na całym świecie

#mapy #mapporn #swiat #macierzynstwo #ciekawostki
+13
cieliczka
Tak bije serce planety - czyli produktywność globalnego ekosystemu w ciągu roku

Tutaj można wykopać i poczytać więcej

Obserwuj #infog - codziennie ciekawa infografika/mapa/wykres

#mapy #swiat #geografia #biologia #ekologia #afryka #amerykapoludniowa
+46
moby22
Cześć wszystkim!

Jeśli ktoś chce być informowany na bieżąco na temat najbardziej istotnych kwestii związanych z aktualnym statusem #acta2, czy też planowanymi akcjami protestacyjnymi, to zapraszamy do dołączenia do #mirkolisty pod poniższym linkiem:

http://mirkolisty.pvu.pl/list/zdE2WxNywRqPnD9U

#stopacta2 #internet #saveyourinternet #cenzura #europa #swiat #acta
+13
Karolekqqqq
Bentley Bentayga Speed - Najszybszy na świecie pod względem prędkości maksymalnej
Proszę Państwa, przed Wami nowy, oszałamiający, niecodzienny, niespotykany, najszybszy, ekskluzywny Bentley Bentayga Speed. Co jak co, ale ta końcówka w nazwie nie oznacza byle czego. Nie myślcie sobie, że to kolejny chwyt reklamowy, żebyście wyłożyli półtorej miliona w salonie Bentleya (chociaż w sumie tak jest). Ta końcówka oznacza, a raczej informuje, że mamy do czynienia z najszybszym SUVem na świecie. I tutaj właśnie powiem Wam o ile jest on szybszy od właściciela poprzedniego rekordu, czyli Lamborghini Urusa. Uwaga, uwaga mowa o całej połowie mili (trochę dziwnie to brzmi, ale cóż, tak mówi Bentley). Ile to dokładnie jest na nasze europejskie miary? Około 0,8045 km/h, czyli jeśli Bentayga będzie jechać 306 km/h to przez jakieś 0,8 sekundy będziesz mógł ją podziwiać. Może to i dobrze, bo dużo osób uważa ją za najbrzydszego SUVa na świecie. Mi osobiście się podoba, chociaż to kwestia configu i odpowiednich zmian wprowadzonych już po zakupie.

#motoryzacja #samochody #swiat #europa #polska #technologia #rozrywka #ciekawostki #zainteresowania #carboners #bentley #wielkabrytania #uk
+4
UniqueMoments
Tak wyglądały Hawaje w miniony weekend :)
Aloha!

#podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #swiat #hawaje #wakacje #heheszki #tanieloty
+10
Karolekqqqq
BMW M8 - zdjęcia szpiegowskie - Topowa ósemka bawi się na śniegu
Czekasz na BMW M8? Zakochałeś się bez opamiętania w M850i, ale wciąż brakuje Ci mocy i sportowego charakteru? Stajesz nagle w nocy, aby po raz tysięczny móc skonfigurować swoją wymarzoną serię 8? To mam dla Ciebie idealne wieści i coś Co ukoi twoje rozpalone do czerwoności z tęsknoty serce. Będzie to chłodny okład na duszę spragnioną M8 i to dosłownie, bo za chwilę ujrzysz zdjęcia nowej "em ósemki" bawiącej się w najlepsze w skandynawskim śniegu.

#motoryzacja #samochody #swiat #europa #polska #technologia #rozrywka #ciekawostki #zainteresowania #carboners #bmw #bmwboners #zdjecia #szpiegostwo
+3
RFpNeFeFiFcL
.

Śnieżyce to nie dowód, że globalne ocieplenie się skończyło.

Zamiecie śnieżne, duże mrozy, a nawet spore opady śniegu są często wykorzystywane w dyskusjach i publicznych wypowiedziach jako dowód na to, że zmiany klimatu nie zachodzą, a jeśli już to, że się oziębia. W krótkim artykule wyjaśnienie tego zjawiska.

Link do znaleziska: http://kdplay.net/link/4798911/sniezyce-to-nie-dowod-ze-globalne-ocieplenie-sie-skonczylo/

Znalezisko dodał: @MalyBiolog

Źródło: http://naukaoklimacie.pl

Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
http://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #swiat #ciekawostki #klimat #zmianyklimatu #globalneocieplenie #mikroreklama
+37
Maniek145
Od 12 lutego 2019 Macedonia oficjalnie zmieniła nazwę na Macedonia Północna. Wszystkie oficjalne strony rządowe mają już nazwę Macedonia Północna, podobnie strony Wikipedii o tym państwie. Zmiana nazwy w ONZ nastąpi w najbliższym czasie.

#ciekawostki #macedonia #macedoniapolnocna #swiat

Via /mapawka fb/
+548
MalyBiolog
Śnieżyce to nie dowód, że globalne ocieplenie się skończyło. >>>>> ZNALEZISKO

Oczywiście nauka nie opiera się na anegdotach. Podobnie jak wysypanie kilkuset wywrotek piasku nie zamieni warszawskiego Placu Defilad w pustynię, tak szereg śnieżnych, a nawet mroźnych dni, nie obali naukowej teorii zmian klimatu. Opady śniegu zimą są typowym zjawiskiem. Pojawianie się pór roku jest determinowane ilością energii dopływającej do naszej części świata, a tej, ze względu na ustawienie planety wobec Słońca, jest zimą dużo mniej niż latem. Wystarczy porównać długość dnia w Polsce w lipcu z długością dnia w grudniu - zimą Słońce ogrzewa naszą półkulę dobre kilka godzin krócej i pod mniejszym kątem (tym krócej i pod tym mniejszym kątem, im bliżej Bieguna Północnego się znajdujemy).

Polecam cały artykuł.
#nauka #swiat #ciekawostki #klimat #zmianyklimatu #gruparatowaniapoziomu #naukaoklimacie #globalneocieplenie #mikroreklama #liganauki
+6
PalNick
#szkolastandard

Popularne osoby, które uratowały życia potencjalnym samobójcom

Intrygujące historie o tym, jak prezenter radiowy i raper ratowali życia potencjalnym samobójcom. Zapraszam do lektury.

Link do artykułu.
Link do znaleziska (zachęcam do wykopywania).

#angielski #jezykangielski #angielskizwykopem #ciekawostki #swiat #ciekawostkizeswiata #samobojstwo #depresja #kryminalne #kalkazreddita
+3
sropo
Mireczki i Mirabelki dzisiaj troszkę o naszym smoku wawelskim i o tym, że nie był legendą!

Naukowcy z Uppsali ustalili, że smok wawelski istniał naprawdę. Smok pochodził z rodziny archozaurów i figuruje w rejestrach paleobiologów jako „smok wawelski”. Informacje o swoich spostrzeżeniach badacze umieścili w Scientific Reports.
Ciekawe czy kamienie miały wpływ na jego wyginięcie?

Link do znaleziska - Smok wawelski nie jest tylko legendą!
Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #smoki #polska #dinozaury #tradycja #biologia #natura #zwierzeta #przyroda #wawel
+283
LukasDiesel
#swiat #ciekawostki To jak aktualnie wyglada nasze zaludnienie, widać zewsząd ze jest nas coraz więcej. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ze wkrótce może to być dosyć sporym problemem. Okazuje się ze ziemia tez ma swoja przepustowość, choć brzmi to komicznie :)

Screen z wczoraj z godziny 21:30 i aktualnej sytuacji u nas na dole.
+4
w-mroku-historii
TAJEMNICZA ŚMIERĆ SUPERMANA

Postać Supermana znana jest z komiksów, filmów animowanych i seriali telewizyjnych. Bohatera spopularyzował na świecie aktor George Reeves (1914-1959), który w roku 1951 podpisał niezbyt opłacalny, wieloletni kontrakt na serial „Przygody Supermana”.

37-letni aktor, mający za sobą występ w przeboju „Przeminęło z wiatrem”, doskonale zdawał sobie sprawę, że występy w telewizji maja niższy prestiż niż gra w kinowych hitach. Jednak status światowej gwiazdy, jaki zapewniła mu postać Clarka Kenta, zrekompensowała mu spadek (jak sam uważał) do hollywoodzkiej „drugiej ligi”.

Reeves spędził na planie serialu kilka następnych lat. U szczytu sławy aktor nawiązał romans z Toni Lanier, żoną Eddiego Mannixa, jednego z szefów wielkiego studia MGM. Wierzył, że w Hollywood jest nietykalny i zupełnie zignorował fakt, że mąż jego kochanki to były gangster z New Jersey. Mannix był zamieszany w kilka spraw o morderstwo i wciąż utrzymywał kontakty z mafią.

Romans Toni i Supermana stał się tajemnicą poliszynela. Niby nikt nic nie wiedział, ale całe Los Angeles aż huczało od plotek. Wcześniej czy później pogłoski o małżeńskiej zdradzie musiały dojść do uszu Eddiego. I doszły w roku 1959.

Kontrakt telewizyjny Reevesa wygasł, a on nie otrzymywał żadnych nowych angaży. Aktor zaczął pić i popadł w depresję. 16 czerwca 1959 roku ciało George’a znaleziono w jego rezydencji. Zginął od strzału w głowę z bliskiej odległości.

Oficjalnie uznano to za samobójstwo - mimo, że w domu Reevesa nie znaleziono broni, z której padł strzał, a w ścianie sypialni, w której zginął, znaleziono dwie kolejne kule, pochodzące z tej samej broni, co kula z głowy Reevesa.

Choć policja uznała sprawę za nierozwiązaną, nieoficjalnie w całym Los Angeles mówiono, że aktora zabiła mafia. Nie wiedziano tylko, kto wynajął zabójcę – zdradzony Mannix, czy porzucona Toni…

Na zdjęciu:
George Reeves w swojej najsłynniejszej roli - jako Superman.

#wmrokuhistorii #historia #ameryka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #usa #hollywood #film #zbrodnia #ciekawostkihistoryczne #swiat
+133
w-mroku-historii
GORALENVOLK - PODHALAŃSCY PRZYJACIELE HITLERA

Po zajęciu Podhala przez III Rzeszę, we wrześniu 1939 roku, Niemcy wraz z niektórymi polskimi kolaborantami - Wacławem Krzeptowskim, Henrykiem Szatkowskim, Józefem Cukrem, Witalisem Wiederem - usiłowali udowodnić Góralom, iż nie są pochodzenia polskiego, tylko niemieckiego – góralskiego.

W tym celu stworzyli zakrojoną akcję germanizacyjną zwaną „Goralenvolk”. Wymyślono także niebieskie kenkarty (niem. Kennkarte), dowody tożsamości ważne na terenie Generalnego Gubernatorstwa, oznaczone literą „G” (Górale).

Przynależność do wyimaginowanego narodu przyjęło wówczas około 18% Podhalańczyków. Poza kartami identyfikacyjnymi polskimi i niemieckimi, na Podhalu wydawano również karty góralskie. Za ich przyjęcie obiecywano ochronę przed wywozem na przymusowe roboty do Niemiec i obniżenie podatków. Największym zainteresowaniem wśród południowych mieszkańców Polski „karty górala” cieszyły się w czterech miejscach. Były to miasta: Zakopane, Nowy Targ, Kościelisko i Szczawnica.

Wydano ich w sumie 30 tysięcy (ze 150 tysięcy dostępnych), co oznacza największą liczbę „Volksdeutschów” w GG. Gdy zrodziła się już idea powstania nowego narodu, wkrótce zaczęto myśleć również myśleć o powstaniu całkowicie odrębnego państwa marionetkowego, niewchodzącego w skład GG. Państwo to otrzymało nazwę Goralenland.

W 1942 roku doprowadzono do powstania Komitetu Góralskiego, który miał być zalążkiem państwa „góroli”, jednak szybko zakończyło się fiaskiem. Niemcy przez cały okres okupacji zdawali sobie sprawę z silnego patriotyzmu Podhalańczyków i obecnej na tych terenach tatrzańskiej partyzantki Polskiego Państwa Podziemnego. Działała tam Konfederacja Tatrzańska (jednym z członków był Józef Kuraś), która tropiła zdrajców Polski i niemieckich żołnierzy.

Pod koniec wojny Wacław Krzeptowski opuścił Zakopane wraz ze swoim majątkiem, nie informując o tym fakcie Niemców. Krótko po wyzwoleniu został złapany i skazany na karę śmierci przez Armię Krajową. W 1946 roku w Zakopanem odbył się pokazowy proces kierownictwa Goralenvolku. Zastępca Krzeptowskiego, Józef Cukier został skazany na 15 lat więzienia. Mniej ważni członkowie Komitetu Góralskiego otrzymali wyroki od 3 do 5 lat więzienia, a główni organizatorzy zdrady - Szatkowski i Wieder - uciekli wraz z Wehrmachtem przed zbliżającą się do stolicy Tatr armią radziecką.

Na zdjęciu:
Przewodniczący Komitetu Góralskiego Wacław Krzeptowski (w środku) podczas spotkania z Hansem Frankiem (z lewej) w listopadzie 1939 roku.

#wmrokuhistorii #historia #wojna #ciekawostki #polska #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #podhale #niemcy #ciekawostkihistoryczne #swiat
+15
Pokaż następne